Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Vady WPC

Na trhu sa objavujú stále noví výrobcovia a dodávatelia WPC produktov. Veľa krát ide o produkty neznámeho pôvodu a kvality. Dôvod je neustále narastajúci dopyt. Značka výrobcu a kvalita by totiž mala byť rozhodújúcim kritériom pre nákup terás a obkladov z WPC.

Jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere WPC produktov je samotné zloženie. Väčšinou sú tvorené z 50-60% dreva, 30% plast a zvyšných 5-10% u kvalitných výrobkov tvoria UV stabilizátory, aditíva a farbivá.

(Riedka zmes profilu, pórovitosť, slabá stálosť)

(Zlá montáž, použitie nekvalitného polyméru, riedka zmes)

(Nekvalitná extrudácia - nerovnomerná hustota zmesy)


Ak je vo výrobnom procese použitý ako polymér polypropylén (PP), dosky sa stávajú krehšie pri nízkych teplotách a mrazoch, dochádza k degradácii samotného materiálu. Nastáva oslabenie dosky, čo má za následok znehodnotenie materiálu a rozpad dosiek. Preto niektorí výrobcovia namiesto PP používajú ako polymér polyvinylchlorid (PVC), o ktorom je známe, že pri pôsobení slnečných lúčov môže vylučovať zdraviu škodlivé ftaláty. Preto je v doskách Woodlook™ použitý ekologický recyklovateľný tvrdený polyetylén (HDPE), ktorý je zdraviu neškodný a pri našich laboratórnych testoch neboli vykázané žiadne fyzikálno-chemické zmeny.

Veľa výrobcov používa pri výrobe piliny z mäkkých drevín vyššej frakcie - aj viac ako 2 mm, čo okrem "drevotrieskového" vzhľadu má za následok aj viditeľnejšie zošednutie týchto pilín vplyvom UV žiarenia. Použitie takýchto pilín môže po mrazoch viesť ku tvorbe prasklín. Je to spôsobené prirodzenou nasiakovosťou dreva.

Rozpoznať kvalitné WPC dosky nie je vôbec jednoduché a zárukou nemusí byť ani vysoká cena. Rovnaká vstrekovo-lisová forma vyprodukuje rovnaký tvar výrobku, avšak rovnaký vzhľad Vám o zložení zmesy nepovie takmer nič. To sa dozviete častokrát až po rokoch. Najlepším a najjednoduchším spôsobom, ako zistiť kvalitu výrobku, je podrobné naštudovanie histórie firmy. Ak má firma dlhoročné skúsenosti, mala by to pre vás byť dostatočná záruka kvality.

(Nekvalitná extrudácia - nerovnomerná hustota zmesy)