Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Vady dreva

Hlavnou nevýhodou drevených terás je potreba pravidelnej a náročnej údržby, ktorá drevo chráni pred škodcami, plesňami a poveternostnými vplyvmi. Kvalitná a pravidelná údržba je aj finančne náročná.

Drevené terasy je síce možné zhotoviť aj v nižšej obstarávacej cene oproti WPC kompozitnému materiálu, avšak po niekoľkých rokoch sa tieto náklady vyrovnávajú a kvalita drevenej terasy je aj napriek tomu neporovnateľne horšia. Woodlook™ je ideálna kombinácia trvácneho bezúdržbového materiálu s dotykom a vzhľadom dreva. Naproti dreveným terasám je imúnny voči drevokaznému hmyzu a plesniam a nevyžaduje si žiadnu sezónnu údržbu. Drevo ako trieskotvorný materiál Vám môže spôsobiť nepríjemné poranenie. Naproti tomu kompozitný štandardný materiál Woodlook™ je vyrábaný zo 60% a dokonca Woodlook™ HT až zo 70% drevenej múčky vysokej frakcie a tým je vznik triesok úplne zamedzený.

Drevené terasy musia byť pravidelne ošetrované ochrannými prostriedkami proti poveternostným vplyvom. Pred UV žiarením, dažďom, prachovými časticami a emisiami zasa treba drevo chrániť alkydovými, akrylátovými, polyuretanovými, prípadne olejovými nátermi, ktoré zvyšujú jeho odolnosť. Pokiaľ nie je táto ochrana dostačujúca, dochádza k vysúšaniu dreva a k tvorbe prasklín, do ktorých vniká voda, usadzujú sa spóry plesní a húb, dôsledkom čoho dochádza k deštrukcii dreva po 12 - 18 mesiacoch . Z prasklín sa následne tvoria triesky, ktoré celkovo zhoršujú úžitkovosť terasy. Takto vzniknuté triesky zvyšujú riziko záderu triesky do chodidla pri chôdzi naboso. Toto riziko je pri drevených terasách pretrvávajúce aj keď je dodržaná právidelná údržba.

Riziko, že drevenú terasu napadne drevokazný hmyz je tu vždy. Drevené terasy sa voči tomuto neželanému efektu chránia tlakovou impregnáciou. Tlaková impregnácia chráni drevo proti škodcom a drevokazným hubám, mäkkej hnilobe a poveternostným vplyvom. Na ošetrenie dreva sa používa zväčša vodorozpustný chemický impregnačný prostriedok na báze organokovových a anorganických zlúčenín medi a bóru, ktoré majú negatívny dopad na enviromentálne prostredie. Ale i takáto ochrana nie je vždy stopercentná.

Na zhotovených drevených terasách, sa môže objavovať čierne sfarbenie, ktoré je spôsobené kovovými prvkami. Tieto prvky sú používané pri montáži terasy a vzniku čiernych škvŕn sa nedá zabrániť.